Misakonline

Ahidlerin En Güzeli

Mustafa İslamoğlu Hocamızdan Paylaşımlar

Kişinin içinde bulunduğu hal ile ilgili ilimleri öğrenmesi Farz-ı Ayn dır. Hadi bakalım sorun , öğrenin , öğretin.

Mustafa İslamoğlu Hocamızdan Paylaşımlar

İleti nasreddinhoca » 01:57 29-Eylül-2007

Mustafa İslamoğlu Hocamızın Rabıta Hakkındaki Yorumu...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YMJkC_EfSbU[/youtube]
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
nasreddinhoca
Editor
Editor

Oruç Kefareti

İleti nasreddinhoca » 02:00 29-Eylül-2007

Oruc Keffareti

Muhterem Hocam;
2005 yılı Ramazan ayında hamile olduğum için oruç tutamadım. 2006 yılı Ramazan ayında emzirdiğim için yarısını tutabildim. Bu yıl tekrar hamile olduğum için yine oruç tutamıyorum. Tutamadığım bu oruçlar için sadece kaza orucu tutmam mı gerekir? Yoksa hem kefaretini ödeyip hem kazasını mı tutmalıyım? Kefaret ödemem gerekiyorsa nasıl ödemeliyim?

28/09/2007

Aziz talib-i ilim,

1. Oruç keffareti konusunda üç görüş vardır:

a) İmam Ebu Hanife ve İmam Malik'in başını çektiği görüş: Ramazan'da kasten yiyip içene, ihlal ettiği gün artı 60 gün keffaret orucu tutmayı yükler. Bu iki imam içtihadlarına delil olarak Ebu Hüreyre'den nakledilen bir hadisi getirirler (Buhari Savm 30, Hibe 13, Keffarat 2–4; Müslim, Sıyam 81, h.n. 154).

b) İmam Şafii ve İbn Hanbelî’n görüşleri: Ramazan'da kasten yiyip içene keffaret gerekmez, sadece cinsel münasebetle orucu bozana gerekir. Delilleri yukarıdaki hadistir.

c) Bu hadisin zıhar keffaretiyle ilgili olduğu görüşü ki. Bu durumda her ikisi için de keffaret gerekmez. Nasıl ki bir mümin namazı kasten terk ettiğinde keffaret gerekmeyip kaza ediyorsa, o da kaza eder. Tabi ki tevbe de eder. Zira kasten farzı terk etmek haramdır ve günahtır. Bu çağımız müçtehidlerinden Tabiin âlimlerinden bir bölüm ve çağımız müçtehidlerinden Musa Carullah'ın ve ona katılanların görüşüdür.

DELİLİN DEĞERLENDİRİLMESİ: Bu hadisi İmam Ahmed, Buharı, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbn Mace rivayet etmişlerdir. Sahihtir. Fakat hadis Ramazan'da kestin cinsel münasebetle orucunu bozan bir sahabiden söz etmektedir. Yeme içmeden değil. Hadise göre bunun keffareti de:

1) Bir köle azad etmek,

2).Ona gücü yetmezse iki ay aralıksız oruç tutmak,

3) Ona da gücü yetmezse altmış yoksulu doyurmaktır.

İÇTİHADIN USUL AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ: Bu ictihad bizzat Hanefi ve maliki usullerine göre problemlidir. Zira bu mezheplerde keffaret ve hudud alanlarında kıyasla hükmü genişletmek caiz değildir. Ama burada hüküm kıyasla genişletilmiş, cinsel münasebetle ilgili bir yasağa kasten yeme içme de dâhil edilmiştir.

DELİLİN KUR'AN'A ARZI: Bu hadisi Kur'an'a arz ettiğimizde, ilişki kurabileceğimiz Mücadile suresinin 2–4. ayetleri olduğunu görürüz. Hadisteki keffaret kısmı aynen bu ayetlerde de yer alır. Fakat bu ayetler doğrudan kasten orucu bozmayla ilgili değil Zıhar yapan bir adamın (karısını "sen bana anam gibisin" diyerek boşayan) bu yemininden dönüş keffaretidir. Biz hadisin zıharla ilgisi olup olmayacağını araştırırken, aynı hadisin Ahmed b. Hanbelî’n naklettiği versiyonunda olayın arka planını da bulmaktayız. Sebeb-i vüruduyla nakledilen hadisten öğreniyoruz ki, aslında bu hadis zıhar yapan Seleme b. Sahrul-Ensari ile ilgilidir.

NETİCE: Delilin değerlendirilmesi neticesinde üçüncü görüş isabetli görünmektedir. Zira delil bunu desteklemektedir.

SİZE GELİNCE

Sizin durumunuz bunların hiçbiriyle alakalı değildir. Zira siz mazeretlisiniz. Hamileliğiniz ve loğusalığınız süresince tutamadığınız oruçları GÜNÜNE GÜN KAZA EDERSİNİZ.

Peki, ilave bir yükümlülük de var mı?

Bakara suresinin ve 'alellezine yutikunehu ibaresinin anlamı bir türlü doğru verilememiştir. Bu ayetin bu ibaresi bu fakiri de çok yormuştur. Sonunda yutikunehu'daki zamirin hemen öncesine gittiğine gönlüm kesin olarak yatışmıştır. Bu durumda mana "(Kazaya kalmış oruçlarını) tutmaya gücü yetenlere de fidye vermeleri gerekir". Bu durumda siz keffaret değil ama, eğer gücünüz yetiyorsa kaza artı fidye ödemeniz, yani her günlük kazanız için bir fakiri doyurmanız veya bir fıtır sadakası vermeniz gerekir.

Vallahu a'lem bissavab. Ve iluyhi'l-merciu ve'l-me'ab.
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
nasreddinhoca
Editor
Editor

İleti sinezan » 08:49 29-Eylül-2007

Rabbim razı olsun,güzel bir konu açmışın.

dost tv'de eşi yasemin hanımla bir proğrama katılmışlardı.
yasemin hanımın "ümmetin çocukları benim çocuklarımdır" ve hocamızında "eşin hocası kocası,çocukların hocası annesi" sözleri çok hoşuma gitmişti.
Kendimi bir bal arısı gibi görüyor, çiçeklerden bal toplamaya çalışıyorum.
Müslüman alimlerini zehirli-zehirsiz çiçek diye bir ayrıma tabi tutacak kadar nankör olamam.
Çünkü hepsi bana göre şifa veren çiçeklerdir.
İşte ben o şifa veren çiçeklerin hepsinden bal almaya çalışıyorum.
O şifa herkese derman olacak diye bir şey elbette yok, ama muhakkak birilerine derman oluyordur.
işte bu islam'ın güzelliğidir. Emre Özkan
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti nasreddinhoca » 11:38 01-Ekim-2007

Başörtüsü

Selamün aleyküm hocam.Ben başörtüsü nedeniyle üniversiteyi bıraktım.Amacım Allah rızasıdır.Bazı arkadaşlarım da okula devam etti.Onlar da amaçlarının Allah rızası olduğunu söylüyorlar.Tebliğ için devam ettiklerini söylüyorlar.Ben de aynı amacı taşıyorum.Bu konu göreceli olabilir mi?Yani nefis karışmıyorsa başı açık veya perukla devam edilebilir mi?Benim onların bu davranışlarını eleştirmem sui-zan mıdır?

06/08/2007

Aleyküm selam ve rahmetullah
Aziz talibe,
tercihiniz aziz ve muhterem. Tercihiniz takvaya ve azimete daha yakın. Tercihiniz Allah'ın rızasına daha yakın. Tercihinize sahip çıkmanız Allah'a karşı sorumluluğunuzun bir gereği olmalı, fakat ideolojik olmamalı. Bunun için de başkalarına dayatmak ve başkalarını sizin tercihinizi yapmadıkları için suçlamak yerine, kendi tercihinizin manevi hazzını duymalısınız. Bu sizin seçiminiz olmalı ve siz "Ben kalbimin sesini dinledim" olmalı. Yaptığından emin olmayanlar tercihlerinden sonra hala kafası karışık dolaşırlar. Siz bu kafa karışıklığını derhal atmalısınız. Diploma yerine Allah'a teslimiyet şehadetnamesini tercih edenler mağdur değil mağrur olmalıdırlar. Çünkü siz zoru tercih ettiniz. Efendimiz der ki: Cennet insan nefsinin sevmediği şeylerle kuşatılmıştır.
Bu soylu tercihinizden dolayı hırçın bir deniz gibi değil, sakin bir okyanus gibi olmalısınız. Sükunetiniz, size indirilen sekinetin belgesi olmalı.
Vesselam.
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
nasreddinhoca
Editor
Editor

İleti mmt1 » 22:08 10-Ekim-2007

ALLAH (azze ve celle) razı olsun.
Hem hocadan hemde paylaşan kardeşimizden.
Savrulan kar tanesiyim ben,ülkem uzak mı uzak!
Dışarda kar yağıyor,içimde hüzün! İçimde ayaz!
Kullanıcı avatarı
mmt1
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Muhammed Zahid » 22:50 10-Ekim-2007

Vicdani Redçi iktibasının, sonunda yapılan "ALLAH selamet versin" duasının tam yeri...Hocanıza...

Tercihiniz takvaya ve azimete daha yakın...Acaba bunun ruhsatı da mevcut mu? Ruhsata karine teşkil eden kıstaslar hangileridir ve hangi hallerde ruhsata müsaade edilmiştir ?

Selamlar
Muhammed Zahid

islamoglu ve oruc keffareti

İleti erva » 01:30 03-Şubat-2008

KArdeslerim su yazilanlari allah askina sizler site sahipleri gozden gecirmiyormusunuz.Imami azamin bu konudaki goruslerini naklediyor daha sonra ayete gore yorumluyor ve sonucu söluyorr.Yahu allah askina imamlar bu ayetleri bilmiyormuydu veya ayete aykiri biseymi demiste hukmu eyete vurarak fetvayi solemeyip kendi gorusunu soluyor.simdi biz onun gorusune gore amel etsek islamoglunu taklit etmis olmuyormuyuz.yarin bunun butun gorusleri kitap haline gelince bunun goruslerine gore amel edince bu imami azam gibi taklid edilmeyecekmi nedir bu alah askina .
erva

İleti nasreddinhoca » 04:32 03-Şubat-2008

KArdeslerim su yazilanlari allah askina sizler site sahipleri gozden gecirmiyormusunuz.Imami azamin bu konudaki goruslerini naklediyor daha sonra ayete gore yorumluyor ve sonucu söluyorr.Yahu allah askina imamlar bu ayetleri bilmiyormuydu veya ayete aykiri biseymi demiste hukmu eyete vurarak fetvayi solemeyip kendi gorusunu soluyor.simdi biz onun gorusune gore amel etsek islamoglunu taklit etmis olmuyormuyuz.yarin bunun butun gorusleri kitap haline gelince bunun goruslerine gore amel edince bu imami azam gibi taklid edilmeyecekmi nedir bu alah askina .

Sen cidden yenisin galiba...
İmamlar bu ayetleri bilmiyormuydu?
İmam Şafi ayete istinaden "bir erkeğin eşine dokununca abdestinin bozulacağını söylerken" İmam-ı Azam Ebu Hanife o ayeti bilmiyormuydu???
Mustafa İslamoğlu taklid edilemez mi???
İçtihat için hata da isabet de söz konusu değil midir???
Halen hatalarda ısrar mı edilecek???
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
nasreddinhoca
Editor
Editor

İleti erva » 12:49 03-Şubat-2008

eVET yeniyiz burda kardesim ama sizin usul bilgisinden yoksun oldugunuz acik ve net ki imamlarin fikhi ihtilaflarini anlamyacak kadar usulsuz oldugunu belli.Imamai safi oayette kadina dokulunca abdestin bozulacagini solemis ve kadina dunmayi caiz gormemistir.Nitekim hanefilerde kadina dokunmayi tokalasmaayi hadise gore haram saymistir.Buradaki hkum abdestin bozulmasiyla ilgili acaba bir baksaniz hanefide abdestin bozulacagi durumlar ve esas alinan kaynaklar nelerdir bir incelesiniz bole yazmazdiniz.Muctehid ehli insanlar taklid edilir.mukalldiker taklid edilmez.Islamoglu once mezebini kursun ilan etsin isteyen taklit etsin isteyen etmesin amam kimseye dayatmayin.Muctehidin gorevi diger muctehidlerin goruslerini ayete vurarak hatali cikarmak degil saygi duymaktir amam islamoglu nedense htalarini ramaya giderek kendini asan bir sey yapmistir allah akil izan nasip eylesin.
erva

İleti nasreddinhoca » 23:01 03-Şubat-2008

eVET yeniyiz burda kardesim ama sizin usul bilgisinden yoksun oldugunuz acik ve net ki imamlarin fikhi ihtilaflarini anlamyacak kadar usulsuz oldugunu belli.

Usul'den yoksun olmak ne demek ise... fıkıh usulu kitapları var bakarız usule, bakarız ihtilafalara...Müçtehid hata etmiş ise hangi akıl-iz'an hata da ısrara devam eder, efendim ederiz, o yılanın deliğine binlerce defa parmağımızı da sokarız, tarih tekerrür değil mi???

neyse efendim siz yenisiniz...!!!
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
nasreddinhoca
Editor
Editor

İleti erva » 23:54 03-Şubat-2008

ozaman mezhep imamlarinin hatalari neler acikca yazin kaynaklariyla izah edin etmezseniz mufterisiniz ve sizi gale bile almayacagim gercekten mertseniz mezhep imamlarininhangi konuda ne hatayapmis onu ayet ve sunnetle izah etmek zorundasiniz
erva

İleti baba » 09:15 04-Şubat-2008

erva yazdı:ozaman mezhep imamlarinin hatalari neler acikca yazin kaynaklariyla izah edin etmezseniz mufterisiniz ve sizi gale bile almayacagim gercekten mertseniz mezhep imamlarininhangi konuda ne hatayapmis onu ayet ve sunnetle izah etmek zorundasiniz

Usul olarak,her hangi bir kimseyi "hatasız" olarak görmek ve öyle algılamak yeterince büyük bir günahtır.Buna bir de "hatalarını saymak" diye bir "zam" yaparsan,bir başka günahı yüklenmiş olursun.

erva....Ne bu hiddet bu celal...

Bak erva kendine gel,
Öfkene bağlama bel,
Yağmur berekettir ama,
Ondan olur,yıkıcı sel.

Herkeslere selamlar.
Gittiğinde eksikliğin bilinsin!

.........

http://www.blogcu.com/temkur
Kullanıcı avatarı
baba
Misakonline Yönetim Kurulu

İleti zenan » 11:02 04-Şubat-2008

TEKERRÜR EDEN ŞEY TARİH DEĞİL,İŞLENEN HATALARDIR.VE RİCA EDİYORUM YABANCI KELİMELER KULLANMAYIN.TÜRKÇE OLSUN Kİ ANLIYALIM.İLLADA KULLANMAK İSTİYORSANIZ HEMEN YANINA ARTI PARANTEZ ANLAMINI YAZIN!BİDE SÖZLÜĞE BAKMAK ZORUNDA KALMIYALIM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.ALLAHA EMANET OLUN!
Kullanıcı avatarı
zenan

İleti erva » 11:20 04-Şubat-2008

baba denilen laf ebesi ya yazdigindan haberin yok yada nefsine yenik duserek yaziyorsun.yukaridaki yazinda muctehit hata etmisse hangi akli selim hatada israr eder.... bu laflarin ebesi bende size diyorum ki muctehidler nerde hata yapmislar ise yazda bizlerde yanlis taklid etmeyelim.Bir muctehidin hartasini anlmak yine muctehid olan anlar degilmi ha eger muctehid isen ozaman ecik ve mert bir sekilde deki bende muctehidim ve kendim ictihad yapiyorum bizde eyvallah kolay gelsin deyip lafi uzatmayalim.ama ikide bir ucuz laflar satmayla guzel naralar atmayla bu isler yurumez bab bey tamam...rabbim sizleri islah eyleye akil fikir nasip eyleye.
erva

İleti DarulErkam » 15:18 04-Şubat-2008

En baş konu başlığına bir atıfta bulunmak istiyorum. Konuyu açan kardeşimiz genel bir ifade ile "Mustafa İslamoğlu HOCAMIZDAN Paylaşımlar" demişler, lakin genel manada açılan bu başlığın özel açılmasını temenni ederdim. Zira,mezkur kişiyi hoca addedmediğimizi belirteyim. Fakat çalışmalarına saygımız vardır..ALLAH razı olsun ve selamet versin..

Erva kardeşim, baba abimizin ve diğer kardeşlerimizin yazdıklarını anlayarak cevap yazarsanız sevinirim. Zira, karşı tarafı itham edici söylemlerle bir sonuca ulaşamayacağımız kesindir. Kişilerin müctehidliği,ucuz laflar,güzel naralar gibi söylemler, usülden bahsediyor(dunuz)ken "adabu'l bahs ve'l münazara" metodolojisinin tam zıttına söylemlerdir.Bir tartışmada karşı tarafa yönelik üç ayrı yöntem takip edilebilir. Bunlar sırasıyla, engelleme (men'), nakz ve muarazadır.Böylesi bir tutumda konuyu kısır döngüye sokacaktır münazara edenler açısından.

Hata ve İsabet eden ehliyetli kişiye 1 ve 2 ecir verileceğine dair rivayeti göz önünde bulundurduktan sonra, baba abimizin söylemini şöyle açmak gerekiyor; Bir kişiyi, hele ki bu Enbiya'dan değilse hatasız olacağına itikad etmek büyük bir problemdir. Zira akaidimizde Enbiya'nın da zelle'ye düştüğüne dair beyanatlar oldukça büyük yekün tutmakla birlikte, Kur'an'ı Mübin'de de buna değinilmiştir. Baba abimizin uyarısı bu meyandaydı.

Konulara biraz daha akli selim yaklaşıp, anlayaraktan, ilmi veyahut edebi şekillerde cevap verirseniz müstefit oluruz. Zira diğer kardeşlerimizin ve abilerimizin uslûplerinde ki rikkat ve dikkat nazarlarını gözönünde bulundurmanızı istirham ediyorum..

ALLAH razı olsun...

Selam ve dua ile..
"İlahi! Yalancıların ahiretteki yerinden ve gafillerin yüz çevirmesinden sana sığınırım. İlahi! Ariflerin kalpleri sana boyun eğmiş ve müştakların kalpleri seninle dolmuştur. İlahi! Cömertliğinden bana ihsanda bulun, merhametinin örtüsüyle benim kusurlarımı ört, ilahi kereminle beni affet ey merhametlilerin en merhametlisi!" (Fahruddîn er-Râzî, Menâkıbu'l-İmâm eş-Şâfi'î, 311.)
Kullanıcı avatarı
DarulErkam

Fıkıh

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir